W dniu 20 marca 2025 roku uruchomiony został nowy System Monitorowania Wyładowań Atmosferycznych służący do rejestracji prądu piorunowego na najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce „Olszynki Park” w Rzeszowie, którego wysokość wynosi 220,67 m. Przedsięwzięcie to zrealizowane zostało przez Katedrę Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z firmą APK DEVELOPMENT S.A. oraz firmami: DEHN SE z Niemiec wraz z przedstawicielstwem DEHN POLSKA sp. z o.o., Wind Audit Sp. z o.o. oraz RES.PL. System monitoringu przeznaczony jest do rejestracji parametrów bezpośrednich wyładowań piorunowych w obiekt i jest integralną częścią Stacji Rejestracji Wyładowań Atmosferycznych działającej od wielu lat na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Położenie tej Stacji, w niedalekiej odległości od wieżowca, pozwala na dokładną rejestrację wyładowań atmosferycznych z wykorzystaniem bardzo szybkich kamer cyfrowych. Możliwość jednoczesnego zapisu obrazu, pola elektromagnetycznego, jak również prądu piorunowego na wieżowcu sprawia, iż cały rzeszowski system rejestracji jest unikalny w skali światowej i może służyć do badania skomplikowanej natury wyładowań atmosferycznych. Równocześnie stanowi on dodatkowe źródło informacji nt. groźnych zjawisk pogodowych, co pozwoli w przyszłości na doskonalenie systemów zabezpieczeń zarówno przed bezpośrednim oddziaływaniem prądu piorunowego na obiekty budowlane jak i przepięć atmosferycznych indukowanych w instalacjach elektrycznych i teleinformatycznych.
Nowy System Monitorowania Wyładowań Atmosferycznych służący do rejestracji prądu piorunowego na najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce „Olszynki Park” w Rzeszowie, którego wysokość wynosi 220,67 m.
Stacja Rejestracji Wyładowań Atmosferycznych na budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Wincentego Pola 2